Diş Sıkma Nasıl Tedavi Edilir? Gece Bruksizmi

Gece bruksizmi tipik olarak diş taşlama ile karakterize edilirken, bruksizm ayrıca gün içinde de ortaya çıkabilir. Nüfusun genel ortalamasında gündüz diş sıkma nadirdir, ancak gece diş sıkma yaygın olarak görülmektedir. Kapsamlı bilgiler için buradan sitemizi ziyaret edin.

Uykuda Diş Sıkma: Gece Bruksizmi

Uykuda diş sıkma olarak da bilinen gece bruksizmi, uyku sırasında dişleri sıkmak veya gıcırdatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Uyku sırasında meydana gelen bir tür hareket bozukluğu olan bruksizm yaygın bir durumdur. Nadiren gerçekleşen diş sıkma zararlı olmayabilir, ancak düzenli olarak ortaya çıktığında, orta ila şiddetli diş hasarı, yüz ağrısı ve uyku bozukluklarına neden olur.

Diş sıkma tedavisi için koruyucu gece plağı kullanmak çoğu durumda işe yarayacaktır.

Bruksizm Gece Plağı

Gece plağı, gece diş sıkmasını engelleyen ve komplikasyonları azaltan kişiye özel üretilen özel ağız koruyucularıdır. Gece plağı ayrıca, dişlerinizi sıktığınızda veya gıcırdattığınızda oluşan baskıyı emerek çene kaslarınız için yastık görevi görür. Mersin diş hekimleri gece plağı ve uykuda diş sıkma sorununda deneyimli doktorlarıyla hizmet vermektedir.

Diş sıkmasını önlemek için kullanılan dişlik, gün boyunca meydana gelebilecek çene ağrılarını ve o bölgedeki kalıcı eklem problemlerini önler. Koruyucu dişlik kullanmak ayrıca gıcırdatmanın fiziksel hareketini engellemeye yardımcı olacağı için gece boyunca diş sıkma veya gıcırdatma sıklığını azaltacaktır.

En İyi Gece Plağı Hangisidir?

Çoğunlukla sert plastikten yapılmış maliyeti düşük birkaç sporcu ağızlığı vardır. Öte yandan, uyku bruksizmi için en iyi ağız koruyucuları, hastanın dişlerinden kalıp alınarak kişiye özel olarak üretilenlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*