Doğal Güzellikeleri İle Gelibolu Bölgesi

Osmanlı devletinin en önemli deniz üstlerini barındıran Gelibolu yarımadası tarihi ilçelerden biridir. Gezip görülebilecek yerlerin fazlalığı sebebiyle her yıl büyük miktar da turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi açıdan birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Gelibolu yarım adasına en çok turist ilkbahar ve yaz ayların da gelmektedir. Sahili ve tertemiz körfezi ile ün yapmış olan gelibolu bölgesi her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Doğal Güzellikleri


Genel ortalamaya bakıldığında Gelibolu havası ılıktır. Bunaltıcı sıcak ve nem olmadığı için gezip görülmeye de bir o kadar müsaittir. Sonbahar ve kış aylarının yağışlı geçmesi sebebiyle bu aylar da çok fazla ziyaretçi Gelibolu yarımadasını ziyaret etmeyi tercih etmemektedir.

Su altı dalışları yapılan saros körfezi 150 civarın da balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tertemiz havası sanayileşmeden uzak olmasına bağlanmaktadır. Gelibolu da bulunan saros körfezi zengin balık çeşidi ve tertemiz suyuyla ün kazanmıştır.

Muazzam Körfezi İle Gelibolu


Sahilden bakıldığın da cam gibi görünen bu deniz sessiz sakin tatil yapmak isteyen turistlerin uğrak mekanıdır. Bu bölgede gelibolu hava durumu genelde güneşli olduğundan tatil yapmak isteyenlerin sık sık gelmeyi tercih ettiği bir bölge olmuştur.  

Sualtı dalışları yapılmaktadır. Körfezin nefes kesen bir güzellikte olduğu sadece Türkiye de değil dünyada bilinmektedir. Saros körfezinin en büyük özelliği ise kendi kendini temizleyebilmesidir. Dünya da kendini temizleyebilen bilinen sadece beş körfez bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*