Fiziksel ve Bulut Sunucular

Sunucular verilerin bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak bulundukları bilgisayar sistemleridir. Kısacası insanlar internet üzerinden dosyalarına fiziksel veya bulut sunucu kullanarak erişim sağlarlar.

Özel yazılıma ihtiyaç duyan bu sistemler kullanım alanlarına özel olarak optimize edilirler. Örneğin oyun için kullanılacak sunucular ve e posta için kullanılacak sunucular temelde aynı gibi görünse de ihtiyaca göre farklı yazılımlarla çalışırlar.

Sunucu sistemleri ilk başlarda fiziksel parçalar halinde bulunurken son yıllardaki gelişmeler ile bulut sunuculara yavaş yavaş evrilmeye başladılar. Bu gelişmeler de hız, performans ve güvenlik gibi çeşitli alanlarda kendini göstermektedir.

Fiziksel Sunucular

İstemci ismi verilen bir program tarafından isteklere cevap veren bilgisayarlara fiziksel sunucular denir. Ayrıca ağdaki merkezi kaynağa bağlanarak istenilen hizmete ulaşımı da idare eder.

Kapatılan sunucular hizmet dışı olacağından dolayı fiziksel sunucular sürekli olarak çalışır vaziyette bulunur. Ve bu durum da bu sunucuların özel ekipmanlarla donatılması demektir. Bu durum da maliyetleri arttırmaktadır. Ama eğer hızlı büyüyen bir siteniz varsa veya güvenliği tamamen elinizde tutmak istiyorsanız size özel bu sunucu türünü seçebilirsiniz.

Bulut Sunucular

Bu sunucular sanallaştırma yazılımları kullanılarak yalın haldeki bir donanım sunucusu üzerinden çalıştırılır. Bu yöntemde bir donanım ile birden fazla bulut sunucu çalıştırılır. Bu özellikleri maliyetleri düşürdüğü için kiralık sunucu olarak en iyi seçim olarak insanlar tarafından tercih edilen sunuculardır.

Uygun maliyet, ölçeklenebilirlik ve entegrasyon konusunda daha cazip olan bulut sunucuları veya daha özel ve kontrolün tamamen sizde olduğu fiziksel sunuculardan birini tercih ettiniz. Sırada nereden ve nasıl bu sunuculardan hizmet alacağınızı bulmanıza sıra gelmiş demektir. En güvenilir internet servis sağlayıcıları ile işbirliği olan sunucu.com.tr hem servis hem de donanım kalitesi ile bu alandaki sayılı firmalardandır. Eğer siz de başınız ağrımadan dosyalarınızı online depolamak istiyorsanız temsilcimiz ile görüşebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*