Gelibolu Tarihi Mekanları ve Hava Durumu

gelibolu hava durumu

Gelibolu hava durumu ülkemiz içerisinde bulunan en ilginç hava koşullarına sahip olan ilçelerden birisidir. İlçenin kendi yapısından ve etrafından yoğun bir şekilde etkilenmesinden dolayı çok çeşitli bir hava durumunun olduğu bilinmektedir. İlçe Marmamara bölgesinde bulunmasından dolayı bu bölgenin hava şartlarını yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra zaman zaman Ege bölgesinin hava şartlarının etkisinde kaldığı da görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra ilçe bir boğaz ilçesi olması dolayısı ile zaman zaman esintilerin merkezi durumunda bulunmaktadır.

İlçenin durumuna göre bazen havası oldukça güzel bir ilçe bazen isi esintileri yüzünden çekilmeyecek bir yerleşim yeri, bazen ise gelen yağışlar dolayısı ile bereketli topraklar durumunda yer almaktadır.  Bu sebeple ilçenin ziyaret tarihleri oldukça önem arz etmektedir. İlçeyi yaz aylarında ve bahar aylarında ziyaret etmek oldukça mantıklıdır. Kış ayı içerisinde ve sonbaharda bu geziler ilçe için tavsiye edilmemektedir.

Gelibolu Gezilecek ve Görülecek Yerler

Gelibolu.com web adresinden her yönleri ile tanıyabileceğiniz GELİBOLU, gezilmesi tavsiye edilen yerlerden birisidir ve yaklaşık yıl içerisinde karşıladığı misafir sayısı 3 milyonu aşmış durumdadır. İlçenin etkisinde kalan birçok kişi tekrar tekrar bu ilçeyi ziyaret etmektedir. İlçe içerisinde ziyaret edilebilecek noktalardan birisi Gelibolu milli parkıdır. Bu park ülkemiz içerisinde ziyaret edilebilecek en güzel parklar arasında yer almaktadır.

İlçe içerisinde birçok şehitlik bulunmaktadır. Bu şehitlikler Çanakkale savaşı sonrasında olmuş derin bir tarih barındırmakta olan şehitliklerdir.  Birçok millete ait şehitlik bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*