Kripto Para ( Bitcoin ) Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kripto Para Nedir?

Kripto para madencisi olmayı kafanıza koymuşsanız ilk olarak finansdurumum.com sitesinin sunduğu kripto para nedir ve nasıl üretilir sorularının cevabını örenmeniz gerekecektir.

Kripto para sanal paralardır; gerçek ortamda bulunmazlar. Günümüzde fazla sayıda kripto para birimi türemiştir; ancak en bilineni 2009 yılında piyasaya çıkmış olan bitcoin’dir. Bu paraların gerçek paraların işlevini taşıdığını söyleyemeyiz. Çünkü kripto paraları basan Merkez Bankası gibi bir kurum yoktur; kripto paralar matematiksel formüller kullanılarak bilgisayar ağı tarafından sanal olarak üretilir.  Bunun anlamı; kripto paraların geçerliliğini ve değerini koruyan bir otorite yoktur.

Örnek vermek gerekirse; cebinizde bulunan 100TL mağazadan bir ayakkabı alabilirsiniz. Merkez Bankası 100TL ile ödeme hakkınızı garanti etmektedir. Ancak her mağazada bitcoin veya farklı bir kripto para cinsi kullanarak ayakkabının ücretini ödeyemezsiniz. Çünkü hiçbir kurum veya kişi, kripto para ile ödeme hakkınızı garanti etmeyecektir.

Kripto para ile ödeme yapmak oldukça maliyetlidir; kripto paraların ödeme aracı olarak geçerli olduğu yerler sınırlı sayıdadır. Gerçek para güvenilir ve değer biriktirme aracıdır, her yerde geçer. Dünyanın farklı ülkelerine gittiğinizde gerçek paranızı o ülkenin para birimine dönüştürebilirsiniz ancak bunu kripto para ile yapamazsınız.

Gerçek paranın değerini bugün veya belirli bir süre sonrası için öngörebilirken kripto para için bunu söyleyemeyiz. Kripto paranın değeri anlık değişir, hiç kimse anlık değişen, değerini koruyabileceğini garanti etmeyen bir şeyi ödeme aracı olarak kabul etmek istemeyecektir.

 Kripto paralar sadece bilgisayar ortamında olduğundan bilgisayar korsanları tarafından her an ele geçirilmesi riski vardır. Kripto paralar yasadışı işlemlerde kullanıldığından güvenliğini sürekli sorgulamak gerekir. Kripto paralar spekülatif varlıklardır. Değeri sürekli değişen bu varlığı elinizde bulundurmanız demek kaybetme riskinizin her zaman olduğu anlamını taşımaktadır.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Bitcoin’in Merkez Bankası veya resmi başka bir kurum tarafından üretilmiyor. Metal bozuk paralar gibi darphanede basılmamaktadır.  Bitcoin üretilmesi işi madencilik (mining) olarak adlandırılmaktadır. Madencilik işini yürütenler, sistem ağının güvenliğini sağlamak ve sistemdeki her kullanıcının senkronize olmasını sağlamak durumundalar. Bitcoin kullanılan her yerde sistemi gözetlemek işini yapan kişilere madenci denmektedir.

Https://finansdurumum.com/kripto-para-bitcoin-madenciligi-nedir-nasil-yapilir sorusunun cevabı olarak zor ve zaman alıcı ve yüksek maliyet gerektiren bir işlem olduğunu en baştan söylemeliyiz.
Bitcoin madenciliği yapmak için yüksek performanslarla çalışan bilgisayar benzeri donanıma ihtiyaç vardır. Eldeki cihazın bilgisayarların işlemcilerinden 1000 kat daha hızlı çalışan performansa sahip olmaları gerekir. Bu işi yapanlar her an arıza olasılığı olduğundan sürekli sistemin başında gözetim yapmak zorundadırlar.

Geçmişte bilgisayar işlemcileri CPU ile yapılan bitcoin madenciliği günümüzde yerini miner cihazlara bırakmıştır. Geçmişte birkaç kripto para biriminden bahsedilirken madencilik yapan birkaç şirketten bahsedilirken günümüzde çok fazla sayıda kripto para birimi ve madenci bulunmaktadır. Madencilik yapanlar arasında da ciddi bir rekabet olduğundan, tek başına elinizdeki cihaz asla yeterli gelmeyecektir.

Şansınınızın kuvvetli olması için bir bitcoin havuzuna dahil olmanız, işlem gücünüzü diğerleriyle birleştirmeniz gerekiyor. Veya internet ortamında cloud mining denilen kendi adınıza açılan ve işletilen donanımlar bulabilirsiniz. Bu tür donanımları kullanabilmeniz için dönemsel olarak kontrat imzalamanız gerekmektedir. Bunu yaparak; bakımı, elektrik kullanımı ve işletilmesi masraflarının size ait olmadan kontratınız boyunca kârına ortak olacağınız bir modelin içine girmiş olursunuz. Genesis Mining ve Hashflare bu tarz madencilik yapan sitelerin başında gelmektedir.

Gün geçtikçe daha güçlü bilgisayarlarla çok sayıda kullanıcı madenciliğe dahil olmaktadır. Bitcoin sürülmesi işini yavaşlatabilmek için, sistem kendi içerisinde zorluk seviyesini otomatik olarak arttırmaktadır. Sistem 21 milyon bitcoinin dolaşıma katılması için kurgulanmıştır, şu an 17 milyon bitcoin dolaşıma katılmıştır. Yani sınırsız sayıda kripto para çıkarılması durumu söz konusu olmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*