Kripto Para Değerlendirilmesi

kripto para fiyat

Güvenlik için yüksek seviyede şifreleme sistemleri kullanan sanal ve dijital para birimlerinin hepsine kripto para denir.  İngilizce orijinal adı Cyrptocurrency’dir.

Kripto para fiyat değerlendirmesi yaparken gümüş, altın, elmas gibi değerli madenlerin maden değerinden veya geleneksel paraların değerlendirilmelerinden söz etmek mümkün değildir. Bu konu özellikle yeni kullanıcılar açısından karışıklığa neden olabilmektedir çünkü kripto para madenciliği terimi bazen karıştırılmaktadır. Bu bir tür veri madenciliğidir. Kripto paranın azalarak üretilmesi amacıyla musluk tabir edilen sistemlerden damlatılmasıdır. Veri madenciliği yapılarak da 
bitcoin  kazanılır. İşte bu sebeple; madenciliği yapılan ve madenciliği yapılmayan olarak ikiye ayrılır. Kripto para borsaları kripto para haber alma ve işlem yapma sistemleri olarak kullanılır.

Kripto paralar sadece algoritma ve şifreler yoluyla sanal bir cüzdana yerleştirilebilirler. Ait oldukları sistemde sayısal değerlere tekabül ederler. Sayısal değerler baz alınarak kullanıcılar harcama yapabilir veya hesaplar arası transfer gerçekleştirebilirler. Gelişmeye başlayan herhangi bir kripto paranın yatırımcının dikkatini çekmesi için pek çok faktör bulunur. Örneğin pek çok kullanıcısı olan Ripple hızlı işlem ve bankacılık yapısı için kullanılmaktadır. Bitcoin Gold, Dogecoin veya Pokecoin ise hiçbir aktif özelliği olmasa da yatırımcısına para kazandıran sanal paralardır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*