Poliüretan Köpük Nedir ?

poliüretan kartonpiyer

Poliüretan sert köpük; yüksek derecede izolasyona sahip ve inşaatlarda kullanılan bir malzemedir. Özellikle ısı alanında bir koruyucu olarak kullanılan bu köpük madde düşük ısıyı geçirebilme özelliği sayesinde soğuk hava depolarında tercih edilen bir madde haline gelmesini sağlamıştır. Farklı boy ve ebatlarda ihtiyaca göre üretime tabii olan poliüretan köpük ve poliüretan söve hem çok hafif hem de aşınması zor olduğu için uzun ömürlü bi yapıdadır.

Bu sahada bilinen en iyi ısı izolasyonuna sahiptir ve bu her ortamda çıkabilecek her türlü ısı kaybı ile su kaybını önleyecektir. Özellikle dış cephe duvar çıtası döşemelerinde sıklıkla rastlanır. Evin çatılarında ve ev içi duvar yalıtımında kullanımı bize bu maddenin dayanıklılık sınırını göstermektedir. Sadece soğuk hava alanları için değil sıcak havanın ortamda dengesini de sağlamaktadır.

Estetik için binanın dış cephesinde kullandığımız poliüretan kartonpiyer üzerinde değişik desenlerde sprey boyalar ile süsleme yapılabilir. İçerisinde yoğunluğu fazlaca bulunan poliüretan spreyler bize avantaj sağlayacaktır.

Poliüretanlar için biz kullanım alanı geniş demiştik. Günlük hayatta her alanda varlığı bulunan bu maddenin kullanıldığı bir yerde boya sektörüdür. Özellikle sprey boyaların içersinde bu ham madde olarak kullanılır. Yoğunluğu ve katsayısı yüksek olan poliüretan spreyler hakkında şunları söyleyebiliriz.

Ortamdaki, kullanılan yerdeki her türlü ısı kaçağının önüne geçilir.

Yoğunluğu çok fazla ancak kullanılan ürünün ömrünü uzatan bir yapıdadır.

Kalınlığı az olmasına rağmen izolasyon açısından oldukça verimlidir.

Kimyevi maddelere karşı güçlü bir dayanma özelliği gösteren poliüretan spreyler büyük yangınlara/alevlere karşı dayanıklıdır.

Esnekli katsayısı oldukça fazladır.

Özellikle metal, ahşap gibi yüzeylere sert ve sağlam bir şekilde yapışır.

Peki poliüretan spreyler nelere uygulanır: Çatı arası zeminlere, soğuk hava depolarına, çeltik depolarına, çatı ve teras katlara vb. uygulanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*