Tüplü Dalış Yaparken Sualtında Nasıl İletişim Kurulur?

Tüplü dalış Kaş dalış merkezlerinde uzun yıllardır yapılan harika bir spordur. Birçok insan, su altındayken diğer dalgıçlar ile iletişim kurarak dalış deneyimlerini geliştirir. İletişim kurmak için bir yöntem, dalgıçlar ve eğitim kuruluşları tarafından geliştirilen işaret dilinin değiştirilmiş bir versiyonunu kullanmaktır.

Sualtı Yazı Tahtası

Yazı tahtanızı dalmadan önce hazır edin. Yumuşak uçlu bir kalem ve yazı tahtası kullanarak, suya girmeden önce sıkça karşılaşılan soruları veya gözlemleri yazın. Bu sayede diğer dalgıçlara kolayca sualtını gösterebilir ve sözsüz cevaplar alabilirsiniz.

Arduvaz adı verilen bu yazı tahtasının temel özellikleri kapsadığından emin olun. Arduvaz geçen zaman, hava temini, yol tarifleri, vb. gibi şeylere atıfta bulunmalıdır. Ayrıca yolculukta karşılaşacağınız ortak balıkları da listeleyebilirsiniz.

Suyun altındayken daha az yaygın sorular veya açıklamalar yazmak için kayrak alanını boş bırakın. Bu, acil durumlarda önemli ve potansiyel olarak faydalı olacaktır.

Sualtı İşaret Dili

Eğitiminizi hatırlayın ve temel bilgileri uygulayın. Tüplü dalgıçlar, https://www.aktivido.com/tr-tr/category/yamac-parasutu–104 sayfasında da bulabileceğiniz yamaç paraşütü eğitimi dahilinde de olduğu gibi eğitim sırasında sık sık uygulanması ve güçlendirilmesi gereken temel evrensel işaretleri öğrenir. Bireyler suya girmeden önce arazideki işaretleri tatbik etmeli ve incelemelidir.

Tamam El İşaretini Öğrenin

Tamam sinyali verebilmek için başparmak ve işaret parmaklarınızı birleştirerek bir halka oluşturmanız ve üçüncü, dördüncü ve beşinci parmaklarınızı uzatmanız gerekir. Bu sinyal hem soru hem de cevap olarak kullanılabilir. Tamam sinyali, talep yanıtı sinyalidir; eğer bir dalgıç başka bir dalgıcın iyi olup olmadığını sorarsa, ikincisinin bir tamam sinyali veya tamam değil sinyaliyle yanıt vermesi beklenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*